سم پاشی باغ و باغچه

تامین سلامت گیاهان در باغ و باغچه ، یکی از مهم ترین دغدغه های صاحبان باغ و باغ ویلاست. از روش های کاشت و آبیاری گرفته تا میزان نور هر نوع گیاه و... همه و همه برای حفظ سلامت گیاهان لازم و ضروری هستند. در این میان اما مسئله دیگری نیز وجود دارد که می تواند در بعضی مواقع حتی بحرانی نیز بشود. مشکلاتی از قبیل وجود آفت، حشره و چیزهایی این چنینی میتوانند آسیب های جبران ناپذیری را به گیاهان بزنند. به حشراتی که با فرو بردن خرطوم خود به داخل بافت گیاهی شیره گیاهی را مکیده و یا با جویدن بافتهای گیاهی باعث اختلال در اعمال حیاتی گیاه می گردند آفت اطلاق می گردند.در این مقاله به راه های مقابله با آفت خواهیم پرید.

سم پاشی باغ و باغچه

سم پاشی و اصول آن

سم پاشی اولین و موثرترین راه برای مقابله با آفت های باغ و باغچه است.فرایند سم پاشی دارای اصولی است که لازم است برای نتیجه گیری بهتر حتما رعایت شوند.میزان سم و غلظت آن یکی از مواردی است که حتما باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید.ماده موثر در انواع سموم متفاوت است اما در حالت کلی میتوان گفت غلظت 5/2 در هزار که جهت سمپاشی بر علیه آفات و امراض مناسب است میزان تقریبی آن برابر است با یک قاشق مرباخوری سم در یک آبفشان یک لیتری ، میزان سم لازم را در داخل آبفشان ریخته، به آن آّب اضافه نموده و به شدت تکان دهید تا سم با آب مخلوط گردد، محلول شیری رنگ به دست آمده آماده برای سمپاشی است.

سم پاشی باغ و باغچه

آگاهی و شناخت کامل از تمامی ویژگی های گیاه مورد نظر در سم پاشی ضروری میباشد. میزان حساسیت و مقاومت گیاه را در سم پاشی حتما در نظر داشته باشید. گلهای گیاه را به طریقی بپوشانید چون گلها نسبت به سموم خیلی حساس هستند.گیاه را خارج از آپارتمان و هنگام صبح یا عصر و بدون جریان شدید هوا سمپاشی نمایید.اگر ناچار به سمپاشی با دو سم بر علیه دو بیماری یا آفت هستید هیچ وقت سموم را با همدیگر مخلوط ننمایید.در هنگام سمپاشی تنفس نکنید و مواد خوراکی را بپوشانید.

اصول سم پاشی در باغ ویلا

وسایل سمپاشی و دستها را بعد از سمپاشی با مواد شوینده کاملا شسته و تمیز کنید.پس از تهیه محلول سم مقداری سم را روی پنبه اسپری نموده و لکه ها را با آن خیس نمایید.سمپاشی را طبق دستور هر هفته یا هر دو هفته یک بار انجام دهید تا علایم کاملاً برطرف گردند.در سم پاشی باید کلیه اندام گیاهی بخصوص سطح زیرین برگها و به جز گلها آغشته به سم شود.سموم را در ظروف و شیشه های دیگر که امکان اشتباه با داروها و آشامیدنیها وجود دارد نگهداری نکنید.از مخلوط آب و سم فقط یک بار استفاده کنید.
گرد پاشی با گرد گوگرد در بعضی موارد بر علیه سفیدکها توصیه شده اند، در صورت لزوم مقداری گرد گوگرد را درون بشقابی ریخته و با اسفنج یا برس ظریف گردپاشی نمایید. غبار پاشی با آب به منظور تأمین رطوبت در کاهش آفات و متأسفانه در ازدیاد عوامل بیماری زای قارچی مؤثرند بنابراین دفعات غبارپاشی  و آبیاری را طبق دستور انجام دهید.

  • نویسنده: اتاق تحلیل املاک آفتاب
  • تاریخ: 1399/09/09
  • زمان: 12:24

مطالب مرتبط مقالات آموزشی

اصطلاحات ثبتی که باید بدانیم (بخش دوم)

1399/11/22 - 19:01

 ازهدف های اساسی قانون ثبت اسناد و املاك ، حفظ مالكیت مالكان و صاحبان حق نسبت به آنهااست. تا مانع از تعدی دیگران شده  ومالكیت افراد ازامنیت بهره مند باشد. دراین نوشتاربرخی اصطلاحات در ...

ادامه مطلب...

ملک های اوقافی

1399/10/24 - 13:04

واژه وقف به معنای ایستادن،توقف ،حبس داد و ستد یک ملک برای بهره مندی ازمنافع آن توسط شخصی دیگر است.چیزی می تواند وقف داده شود که با استفاده ازآن مانند ملک و ساختمان ازبین نرود.

ادامه مطلب...

اصطلاحات ثبتی که باید بدانیم

1399/10/07 - 12:49

از هدف های اساسی قانون ثبت اسناد و املاك ، حفظ مالكیت مالكان و صاحبان حق نسبت به آنها است، تا مانع از تعدی و سوء استفاده دیگران شده و مالكیت افراد از امنیت بهره مند باشد.

ادامه مطلب...

درباره مبایعه نامه بیشتر بدانید

1399/09/24 - 11:43

مبایعه نامه به قراردادی گفته می‌شود که طی آن مالی به فرد دیگری فروخته می‌شود. در عرف، به قرارداد مکتوبی که بین طرفین، یعنی فروشنده و خریدار یا در اصطلاح حقوقی بایع و مشتری، تنظیم می شود.

ادامه مطلب...

تعریف اموال منقول و غیرمنقول

1399/09/20 - 11:35

اموال در علم حقوق به دو دسته کلی تقسیم می­شوند: اموال منقول و اموال غیرمنقول. منقول از نظر لغوی؛ به معنای قابل حمل، دارایی منقول، انتقال­یافته، برداشته­ شده، به کار رفته است.اموال غیرمنقول در لغت به معنای غیرقابل حمل است.

ادامه مطلب...

مراقبت و نگهداری از باغ و باغچه در زمستان

1399/09/03 - 13:24

شرایط آب و هوایی در فصل های مختلف ایجاب می کند که برای مراقبت و نگه داری از گیاهان ، درختان ، چمن و گل ها عملیات به خصوصی با توجه به دمای و برودت هوا ، جهت بهبود رشد و کاشت ونگهداری انجام دهیم. برخی از این کار ها و اقدامات برای نگهداری ...

ادامه مطلب...